
Cijena unce zlata pala je za 1,5% na 1.947 dolara, dok je srebro izgubilo 2,3%, paladij 5,6%, a platina 3,7%.
Prošlog su tjedna tržištima dominirale rasprave američkog predsjednika Joea Bidena i predsjednika Zastupničkog doma Kevina McCarthyja o krizi ograničenja duga.
Biden i McCarthy objavili su da su se složili da bankrot nije opcija, što je ublažilo prodajni pritisak na tržištima.
McCarthy je u petak rekao da je postignut napredak u pregovorima o ograničenju duga te da će se posao nastaviti, dok su makroekonomski podaci objavljeni u SAD-u povećali neizvjesnosti u pogledu monetarne politike Fed-a.
Dok je američko gospodarstvo u prvom tromjesečju ove godine poraslo 1,3% iznad očekivanja, rast indeksa cijena izdataka za osobnu potrošnju zabilježen je u istom razdoblju od 4,2%.
Izdaci za osobnu potrošnju u zemlji porasli su u travnju za 0,8% na mjesečnoj razini, više od očekivanja, a indeks cijena temeljne osobne potrošnje, koji Fed smatra pokazateljem inflacije, također je porastao za 4,7% na godišnjoj razini.
Predviđa se da će vjerojatnost da će Fed sljedeći mjesec povećati kamatne stope za 25 baznih bodova dosegnuti 64% na tržištima.
Analitičari su naglasili da inflacija u SAD-u nije usporila željenim tempom i da je gospodarska aktivnost ostala snažna, što bi moglo povećati porast kamatnih stopa.
Prošlog je tjedna prinos američke 10-godišnje obveznice završio tjedan na 3,8, uz povećanje od 3,3%.
Cijena unce zlata pala je za 1,5% na 1.947 dolara, dok je srebro izgubilo 2,3%, paladij 5,6%, a platina 3,7%.
Cijene baznih metala pale su zbog zabrinutosti za recesiju u Aziji.
Cijena bakra, koja je prošlog tjedna zabilježila najnižu razinu od studenog 2022., završila je tjedan s padom od 1,5%.
Olovo je izgubilo 0,4%, aluminij 0,9%, nikal 1%, a cink 6,7%.
Prema analitičarima, trend usporavanja u Kini, koji traje već neko vrijeme, potisnuo je cijene metala poput bakra i željeza koji se koriste u prerađivačkoj industriji.
Mješoviti tečaj zabilježen je kod energenata.
S učinkom upozorenja vlasti Saudijske Arabije onima koji su otvorili prodajne pozicije za naftu, Brent nafta završila je tjedan na 77,2 USD uz rast od 1,9%.
Pšenica je prošli tjedan porasla za 2%, kukuruz za 9,1%, a soja za 2,2%.
Pritom je pamuk pojeftinio za 7,4 posto, kava za 5,8 posto, šećer za 1,4 posto, a kakao za 2,2 posto.