Kratka povijest investicijskih fondova
Investicijski fondovi sežu još od početaka 19. stoljeća, točnije 1822. godine, s prvim pokušajem osnivanja investicijskog fonda u Nizozemskoj, a nešto kasnije i u Škotskoj. Koji su tada zvani “investicijski trustovi” oni su imali neke od karakteristika današnjih investicijskih fondova. U Londonu 1869. Godine osnovan je – „Foreign and Colonial Government Trust“, i smatra se prvim stvarnim (zatvorenim) investicijskim fondom. Osnivači fonda obećavali su: “investitorima skromnih sredstava iste prednosti kao i velikim kapitalistima pomoću disperzije sredstava na veći broj različitih dionica.”
Prvi otvoreni investicijski fond u Americi bio je: „Massachusettts Investor’s Trust“, osnovan 1924. godine u za tadašnje vrijeme revolucionarnim konceptom – kontinuiranom ponudom novih udjela i bezuvjetnim otkupom istih na temelju trenutne tržišne vrijednosti imovine fonda. Fond je počeo sa skromnim portfeljem od 45 dionica i sa 50.000 US $ imovine. Dvadesetih godina prošlog stoljeća u Bostonu je osim „Massachusettts Investor’s Trusta“, osnovano još nekoliko fondova: State Street Fund, Fidelity Investments, Scudder (danas posluje pod nazivom DWS Investments), Pioneer Investments, itd. – koji su i danas vodeće globalne investicijske grupacije.
Krah burze 1929.godine i velika svjetska ekonomska kriza koja je uslijedila nakon toga, usporili je razvoj fondovske industrije i istodobno prisilili američki Kongres da stvori zakonsku regulativu kojom će se regulirati financijsko tržište i na primjeren način štititi male investitore. Prvo je donešen „Securities Act“ koji je izglasan u Kongresu 1933. godine i prema kojem su se fondovi morali registrirati kod Komisije za vrijednosne papire (Security Exchange Comission – SEC), a također su bili obvezani investitorima ponuditi Prospekt fonda prilikom prodaje udjela u fondu. Najznačajniji zakon vezan za poslovanje investicijskih fondova i zaštitu interesa investitora usvojen je 1940. godine, donošenjem dvaju zakona: „Investment Company Act“ kao i „Investment Advisers Act“. Osnovne odredbe „Investment Company Act“ je obveza da se cijena udjela fonda bazira na tržišnoj vrijednosti imovine fonda svakoga dana, zabrana transakcija između fonda i fond menađera, ograničenja ulaganja, obveza bezuvjetnog otkupa udjela u fondu na temelju cijene bazirane na neto vrijednosti fonda i isplate imatelja udjela na njegov zahtjev, te mnoge druge odredbe koje su postale jedinstvene za fondovsku industriju i primjenjuju se i danas.
Od 50-ih godina prošlog stoljeća pa sve do danas, veličina i popularnost investicijskih fondova raste proporcionalno rasponu i sofisticiranosti njihovih proizvoda, usluga i distribucijskih kanala sve kako bi zadovoljili potrebe svojih klijenata. Dok je krajem dvadesetih godina egzistiralo desetak investicijskih fondova, a šezdesetih godina nekoliko stotina, danas postoji na tisuće različitih fondova različitog tipa, vrsta i strategija ulaganja. Investicijski fondovi danas su nositelji aktivnosti i jedni od najvažnijih sudionika i pokretača globalnog financijskog tržišta financijskog tržišta.
Prema istraživanju koje je provelo američko udruženje upravitelja investicijskih fondova – Investment Company Institute (ICI). Danas u SAD-u više od 88 milijuna ljudi ulaže u investicijske fondove, a i država dodatno stimulira one koji kroz investicijske fondove štede za mirovinu.
Investicijski fondovi su od svoji početaka preživjeli mnoge krize, a sasvim je sigurno da će preživjeti i ovu sadašnju globalnu financijsko-gospodarsku krize iz koje će uspjeti izvući dosta korisnih lekcija kako bi u nekim budućim krizama mogli što kvalitetnije upravljati svojim portfeljima te prvenstveno sačuvati imovinu investitora, a onda stvoriti atraktivne prinose u skladu sa svojom investicijskom politikom.
Industrija investicijskih fondova u Hrvatskoj je relativno mlada i počela razvijati prije deset godina. Pojava FondInvesta koje je prvo društvo za upravljanje investicijskim fondovima registrirano u Hrvatskoj, kojeg 2002 godine preuzima i dokapitalizira slovenska financijska grupacija KD Group te mu mijenja naziv u KD Investments. Ubrzo društva za upravljanje investicijskim fondovima počinju osnivati i vodeće banke. Tako su 1998 godine osnovani PBZ Invest, Erste Invest, Hypo Alpe-Adria-Invest i mnogi drugi. Na početku su prvo osnivani fondovi konzervativne prirode, (novčani i obveznički) koji su bili prvenstveno bili namijenjen velikim poduzećima za potrebe „cash menadžment“, bankama i osiguravajućim društvima.