Podjela otvorenih investicijskih fondova prema strategijama ulaganja
Investicijski fondovi putem svojih osnivačkih akata tj. statuta i prospekta, obraća se investicijskoj javnosti i nudi svoje udjele ili dionice, ovisno da li je riječ o otvorenom ili zatvorenom fondu. U tom se dokumentu, između ostalog, definira i politika investiranja kapitala koji čini portfelj fonda i prema tom kriteriju investicijski se fondovi se prema pravilniku Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA), dijele u sljedeće četiri kategorije:
Dionički fondovi – investitori koji očekuju prosječne prinose oko 15% godišnje i pritom su spremni prihvatiti veći rizik preporuča se ulaganje u dioničke fondove. Također, preporuča se i dugoročno ulaganje u dioničke fondove, i to na rok od tri do pet godina Društva za upravljanje fondovima u pravilu naplaćuju najvišu zakonski dopuštenu naknadu za upravljanje u iznosu od 3,5% od imovine fonda te su ulazne i izlazne naknade te naknade za banku skrbnik kod dioničkih fondova najviše.
Mješoviti fondovi – ulažu podjednako u dionice i obveznice. Investitori mogu očekivati prosječne prinose oko 10% godišnje. Ulaganje u mješoviti fond je u pravilu bi trebalo biti na rok od dvije do tri godine. Naknade su niže u usporedbi s dioničkim fondovima.
Obveznički fondovi – ulažu u dugoročne dužničke vrijednosne papire daju prednost očuvanju i stabilnom rastu vrijednosti udjela. Preporučeni minimalni rok investiranja je od šest mjeseci do godinu dana.. Prinos obveznički fondova trebao bi biti jednak ili veći od prinosa državnih obveznica s najdužim rokom dospijećem. U pravilu barem jednak ili veći od kamata uz najduža oročenja.
Novčani fondovi – ulažu pretežno u instrumente tržišta novca. Rast imovine fonda je polagan, ali kontinuiran, dok oscilacija vrijednosti udjela praktički ni nema. Prinos novčanih fondova u pravilu je veći od kamata štednje po viđenju, a manji od oročene štednje na duže rokove. Namijenjeni su ulagačima koji imaju vrlo konzervativnu strategiju ulaganja ili trebaju pristup uloženim sredstvima u skoroj budućnosti. Novčane fondove u Hrvatskoj najviše koriste tvrtke, kao ponajbolji način kratkoročnog plasmana novca. Novčani fondovi, u pravilu, ne naplaćuju ulaznu ni izlaznu naknadu te su naknade za upravljanje i banku skrbnik najniže